Emocja - Pracownia Rozwoju Osobistego Katarzyna Niedziela

Na czym polega TRE®?

TRE® (z j. ang. Tension & Trauma Releasing Exercises) to metoda uwalniająca napięcia i stres z ciała, oparta na specjalnej sekwencji ćwiczeń. Została opracowana przez dr Dawida Berceli, psychoterapeutę i twórcę programu leczenia traumy oraz radzenia sobie ze stresem dla międzynarodowych organizacji humanitarnych.

Metoda TRE® polega na aktywacji mechanizmu drżenia, naturalnego dla wszystkich ssaków po doświadczeniu silnego stresu.  Wprowadzenie ciała w stan drżenia po silnym przeżyciu umożliwia zwierzętom uspokojenie się i zmetabolizowanie hormonów stresu.

My, ludzie też czasem drżymy, na przykład po przemówieniu publicznym, wybudzeniu się z narkozy, porodzie. Jednak naturalnie nie występuje u nas ta uwalniająca napięcie reakcja systemu nerwowego po zwykłych, codziennych, nawarstwiających się sytuacjach stresowych.

Latami zamrożone w ciele, niedokończone reakcje nerwowe, są dla nas niemałym obciążeniem. Kumulujemy napięcia w ciele, zamiast je uwalniać,  co może prowadzić do niepokoju, lęków i  chorób psychosomatycznych.

Dzięki ćwiczeniom TRE® można “nauczyć” swoje ciało uwalniania napięć i stresów.

TRE® nie wymaga wchodzenia w proces psychoterapeutyczny, ale może stanowić jego doskonałe uzupełnienie. Ćwiczenia nie wymagają dużego wysiłku, są przyjemne i kojące. Wielu ludzi doświadcza podczas nich poczucia ulgi od głęboko zakorzenionego stresu, którą ciężko jest osiągnąć innymi metodami.

W czym mogą pomóc ćwiczenia TRE®?

  • w osiągnięciu emocjonalnej równowagi;
  • w rozwiązaniu problemów ze snem;
  • w nawiązaniu lepszego dialogu ze swoim ciałem;
  • we wzmocnieniu systemu nerwowego;
  • w rozluźnieniu głębokich mięśni i powięzi;
  • w lepszym radzeniu sobie z codziennym stresem;
  • w uwolnieniu z mięśni napięcia wywołanego traumatycznymi przeżyciami;
  • w poprawie ogólnego samopoczucia i samoregulacji emocji;
  • w „wyrzuceniu” z ciała kumulowanego latami stresu i napięcia.

TRE® w pracowni rozwoju osobistego EMOCJA

Z metodą TRE® zetknęłam się po raz pierwszy kilka lat temu podczas moich prywatnych poszukiwań metod radzenia sobie z długotrwałym stresem. Ćwiczenia okazały się dla mnie tak skuteczne, że postanowiłam zostać instruktorką metody TRE® i dzielić się nią z innymi.

W TRE® bardzo fajne jest to, że gdy po kilku spotkaniach ze mną poznasz sekwencję ćwiczeń, będziesz umieć wprowadzać swoje ciało w drgania mięśni i powięzi samodzielnie, kiedy tylko będziesz potrzebować. Ta umiejętność zostanie z Tobą na zawsze.

TRE® jest proste i naturalne. Wystarczy ubrać się wygodnie i wsłuchiwać się w podpowiedzi terapeuty i sygnały ze swojego ciała. Na zajęciach nauczysz się wchodzić bezpiecznie w wibracje i je wygaszać.

Ćwiczymy tu również uważność, podążanie za intuicją, poznajemy siebie, dotykamy tematów kontaktu ze swoim ciałem i potrzebami.

Oferujemy sesje TRE® indywidualne lub grupowe. Pracujemy również z dziećmi i nastolatkami.

Przejdź do góry strony